Home System Linux Dlaczego warto?

3 powody przemawiające za Linuxem

Email Drukuj PDF

Linux costJest wiele powodów, dla których warto jest rozważyć możliwość przejścia na ten system operacyjny. Jednak trzy z nich są niezaprzeczalne.

  • Bezpieczeństwo - podatność Linuxa na wirusy i inne zagrożenia sieciowe w porównaniu z systemem spod znaku okienek jest praktycznie żadna. Owszem, producenci oprogramowania antywirusowego straszą użytkowników Linuxa zagrożeniami typu wirusy, robaki, trojany, itp. Nie mniej jest to prawdopodobnie działalność marketingowa, gdyż jak na dzień dzisiejszy liczba wirusów mogących zagrozić temu systemowi jest praktycznie zerowa, a te co są, próbują uzyskać dostęp metodą zwaną "brutal force" czyli starają zalogować się do systemu próbując zgadnąć login i hasło. Prawdą jest, że istnieją tak zwane exploity, czyli skrypty i programy, których celem jest uzyskanie dostępu do systemu wykorzystując luki w różnych usługach. Lecz ich skuteczność zależy wyłącznie od rozwagi użytkownika atakowanej maszyny. O wiele prościej jest samodzielnie dokonać zniszczeń systemu.
  • Stabilność - Większość użytkowników systemów produkcji Microsoft miało przynajmniej raz w życiu okazję spotkać się z tzw "blue screen", który potrafił wyskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Maszyna zawieszała się, a nasza, nieraz wielogodzinna praca szła w zapomnienie i wszystko trzeba było zaczynać od początku. Linux natomiast słynie ze stabilności. Może zawiesić się program lecz nie system. Linuxa stawiamy raz i... zapominamy. Nawet jak coś popsujemy na swoim koncie użytkownika w sposób uniemożliwiający załadowanie naszych ustawień - nie musimy panikować i reinstalować systemu. Logujemy się na konto superużytkownika, przekopiowujemy dane, na których nam zależy, usuwamy konto stare konto, a następnie ponownie je zakładamy i wszystko znowu działa. Cała operacja zajmie nam najwyżej kilka minut.
  • Ekonomia - To najcięższy argument. Aby wygodnie pracować pod "Okienkami" musimy zainwestować sporo funduszy w mocny sprzęt. Linux ma znacznie mniejsze wymagania i jest mało wybredny. Można go zainstalować na praktycznie każdej maszynie i wygodnie pracować zarówno na komputerze z procesorem Core 2 Quad jak i na starym pececie ze słabym procesorem kupionym za 200 zł na Allego. Ponadto w cenie komputera z zainstalowanym MS Windows zawarta jest cena systemu, natomiast Linux jest bezpłatny. Bogato wyposażony w dodatkowe oprogramowanie użytkowe, którego nie ma po zainstalowaniu systemu firmy z Redmond. Innymi słowy po zainstalowaniu Linuxa od razu możemy przejść do pracy, po zainstalowaniu oprogramowania Microsoft by rozpocząć pracę - musimy udać się na zakupy.

Poniżej porównanie kosztów przykładowego oprogramowania pod MS Windows oraz porównywalnego pod względem zastosowania pod Linuxem:

MS Windows Linux
Systemy Operacyjne
WindowsXP Home OEM 340 zł* Ubuntu 0 zł
WindowsXP Pro OEM 570 zł
Windows Vista Home Basic OEM 390 zł
Oprogramowanie biurowe
Office 2003 PL Professional BOX 1400 zł Open Office 0 zł
Office 2007 PL Professional BOX 1650
Grafika i animacje Flash
Macromedia Dreamweaver MX 2004 2750 zł f4lm 0 zł
Adobe Flash Professional CS4 3195 zł
Grafika bitmapowa i obróbka zdjęć
Photoshop CS4 PL 3150 zł Gimp PL 0 zł
Grafika wektorowa
CorelDRAW Graphics Suite 1150 zł Xara Extreme 0 zł
Oprogramowanie architektoniczne
AutoCAD LT 2010 PL 5120 QCAD 0 zł

Programy pod Linuxem potrafią odczytywać dokumenty i projekty utworzone w swoich odpowiednikach. Ponadto schody cenowe zaczynają się, gdy jesteśmy zmuszeni postawić serwer sieciowy do obsługi choćby programów księgowych.

*)Podane ceny są średnimi cenami rynkowymi brutto obowiązującymi w dniu tworzenia artykułu.